Przygotowanie cery
Moje doświadczenie podpowiada mi, że to najważniejszy element makijażu ślubnego. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim i wygląd makijażu i jego długotrwałość. Te warunki będą spełnione tylko na dobrze zadbanej cerze. Co to znaczy? Bez względu na to jaki masz typ cery zacznij dbać o nią bardziej regularnie już na kilka tygodni przed ślubem. Raz w tygodniu wykonuj delikatny peeling, najlepiej enzymatyczny. Po peelingu możesz zastosować głęboko nawilżającą lub odżywczą maseczkę. Stosuj też nawilżający krem na co dzień rano i wieczorem. Ważne abyś w tym przedślubnym czasie nie stosowała żadnych nowych kosmetyków i nie eksperymentowała. Zrezygnuj również z silnych inwazyjnych zabiegów poprawiających wygląd skóry, czasem mogą przynieść więcej szkody niż pożytku zwłaszcza kiedy wcześniej z nich nie korzystałaś (zabiegi typu mikrodermabrazja, peelingi chemiczne itp.). Traktuj swoją skórę delikatnie. Zwróć również uwagę na to co jesz i pijesz. Dodaj więcej wody, warzyw i owoców, zmniejsz ilość zjadanych słodyczy, ogranicz dania wysokoprzetworzone, ostre przyprawy i alkohol.
Baza
Jeżeli chodzi o bazę mamy ich szeroką gamę. Zwykle wizażystka ma dobrane bazy i podkłady tak, aby współgrały ze sobą. Ja najczęściej używam baz lub kremów mocno nawilżających, gdyż później nakładam podkład kryjący i tak połączenie sprawdza się najlepiej. Makijaż jest trwały, a jednocześnie wygląda dobrze (oczywiście jeśli i Twoja skóra jest odpowiednio wypielęgnowana). Myślę, że żadna wizażystka nie zdziała cudów jeśli skóra jest w kiepskim stanie.
Podkład
Makijaż ślubny powinien łączyć w sobie cechy makijażu dziennego, wieczorowego i fotograficznego. W tym dniu wybierz podkład kryjący i długotrwały, może być wodoodporny jeśli Twój ślub odbędzie w okresie letnim. Jeśli Twoja cera jest w wyjątkowo dobrym stanie, a Ty nie lubisz zbyt mocnego makijażu możesz postawić też na krem BB lub CC. Makijaż ślubny będzie wtedy mniej trwały, ale pamiętaj, że makijaż ma być dostosowany do Ciebie, tak żebyś czuła się w tym dniu wyjątkowo. Niejednokrotnie wykonywałam makijaż ślubny pannom młodym, które nie malują się na co dzień. Wtedy istotną rzeczą jest dopasowanie makijażu tak, aby czuły się nadal naturalnie.
Cienie pod oczami
Dość istotnym elementem makijażu ślubnego jest zakrycie cieni pod oczami. Skóra pod oczami jest cienka i często przebijają przez nią drobne naczynia krwionośne dając efekt zasinienia. Przyda się więc lekki, ale kryjący korektor pod oczy.
Brązer, róż, rozświetlacz
Kolor podkładu dobieramy do koloru naszej cery, ale brązer posłuży nam do konturowania czy też nadania lekkiej opalenizny. Nakładamy go w zależności od kształtu twarzy jeśli używamy matowego do konturowania twarzy lub na policzki jeśli jest rozświetlający – wtedy może posłużyć równocześnie jako róż. Oczywiście możesz użyć również różu – jego odcień zależy od całości makijażu. Powinien delikatnie zarysowywać Twoje kości policzkowe. Dodatkowo na szczyty tych kości możesz nałożyć rozświetlacz. Sprawdzi się również do rozświetlenia obojczyków jeśli Twoja suknia w pełni odsłania dekolt.
Oczy, brwi i rzęsy
Makijaż oczu w dniu ślubu powinien raczej podkreślać ich blask. Dlatego dobrze sprawdzą się odcienie beżu i brązu oraz szarości. W zależności od tego jak bardzo ma być nasycony nakładamy ciemniejsze kolory. Sprawdzi się też przyciemnienie górnej linii rzęs ciemnym cieniem, kredką czy linerem. Wewnętrzny kącik i środek powiek raczej rozświetlony, a na pewno jaśniejszy od kącika zewnętrznego. Jeśli wolisz bardziej intensywny makijaż w dniu ślubu możesz postawić na lżejszą wersję smoky eyes. Ważną rzeczą jest oprawa oka, czyli rzęsy i brwi. Jeżeli możesz wcześniej wykonaj hennę brwi z regulacją, ale tylko taką, która pozwoli zachować naturalny łuk usuwając włoski rosnące poza linią brwi. Resztę uzyskasz w trakcie makijażu za pomocą kredki, cieni, pomady czy maskary do brwi. Jeśli chodzi o rzęsy możesz śmiało pokusić się o doczepienie kępek w dniu ślubu lub zafundowanie sobie rzęs, które ponosisz dłużej. Zanim jednak zdecydujesz się zadbaj o znalezienie osoby, która wykona je tak, aby wyglądały naprawdę naturalnie. Jeśli tylko tuszujesz rzęsy koniecznie wybierz maskarę wodoodporną i o nic się nie martw przez całą noc ;)
Usta
Usta wymagają bardzo dobrego przygotowania zwłaszcza pod matową pomadkę. Także delikatne peelingi i nawilżanie ich również dotyczą. Jeśli robisz cotygodniowy peeling twarzy nie omijaj ust, też delikatnie je speelinguj. Używaj pomadek nawilżających, zwłaszcza na noc możesz nakładać grubszą warstwę. Jeśli chodzi o kolor ust w Twoim makijażu ślubnym to będzie on odzwierciedlał cały makijaż i Twój temperament. Jeśli bliskie są Ci mocne i intensywne odcienie i czujesz się w nich dobrze na co dzień możesz oczywiście użyć ich też w dniu ślubu. W przeciwnym razie postaw na delikatniejsze odcienie pomadek typu nude.
Utrwalenie
Jeden z bardziej istotnych kroków w makijażu ślubnym to utrwalenie. Często kosmetyki użyte do makijażu są już trwałe, np. wodoodporny podkład pod makijaż. Dodatkowo całość makijażu utrwalisz fixerem, którym spryskasz twarz na koniec, kiedy makijaż jest już w pełni gotowy. Dzięki fixerowi makijaż stanie się wodoodporny i odporny na ścieranie.
Do swojej ślubnej kosmetyczki zapakuj też:
- bibułki matujące lub chusteczki higieniczne
- puder
- pomadkę czy błyszczyk
- korektor
Makijaż próbny – czy warto go wykonać?
Moim zdaniem to wręcz konieczne, zwłaszcza jeśli korzystasz z usług wizażystki pierwszy raz. Próbny makijaż ślubny pozwoli Ci zobaczyć jak będziesz wyglądać, ocenić trwałość makijażu, być może wprowadzić jakiś zmiany. Mi osobiście daje to większe poczucie spokoju w dniu ślubu, kiedy wiem już jaki makijaż mam wykonać i nie tracimy czasu na doprecyzowywanie szczegółów. W dniu ślubu dochodzą szczególne emocje, czasem duży stres, więc makijaż próbny jest też po to, aby tego uniknąć. Zdarza mi się wykonywać makijaż ślubny bez próbnego, ale to najczęściej są klientki, które znam i które malowałam już wcześniej, bądź te, które stawiają na makeup no makeup, czyli delikatny i naturalny makijaż. Mimo to zawsze zachęcam, aby wykonać makijaż próbny. W naszej ofercie jest on połączony z sesją narzeczeńską, więc dodatkowym atutem jest to, że zobaczysz jak wyglądasz na zdjęciach w tym makijażu.
Poza tym jako fotograf ślubny i wizażystka zawsze mam ze sobą kuferek kosmetyczny, więc gdyby zaszła taka potrzeba w trakcie wesela makijaż można poprawić, nie tylko panny młodej, ale gości również ;)

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Napisz do nas, chętnie odpowiemy.